Počet výsledků: 33

Otevřít filtraci

Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN) neboli ICD (zkratka pochází z anglického názvu International Classification of Diseases) je celosvětově používaná klasifikace onemocnění, poruch a zdravotních problémů, ale také některých dalších příznaků, situací či okolností. Za zkratkou často následuje číslo (např. MKN-10), které udává verzi této klasifikace.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny neboli IARC (zkratka pochází z anglického názvu International Agency for Research on Cancer) je mezivládní agentura, která je součástí Světové zdravotnické organizace. Úkolem IARC je provádět a koordinovat výzkum příčin vzniku zhoubných nádorů. Kromě toho IARC shromažďuje a publikuje údaje o celosvětovém výskytu rakoviny.

Mezinárodní normalizovaný poměr neboli INR (zkratka pochází z anglického názvu international normalised ratio) je jedna z hodnot získaných při laboratorním vyšetření krevní srážlivosti. Tato hodnota se stanovuje pouze u pacientů užívajících warfarin (velmi často používané antikoagulancium). INR se počítá z protrombinového času a používá se k hodnocení účinnosti, s jakou warfarin dokáže předcházet tvorbě nežádoucích krevních sraženin neboli trombů. Normální (fyziologický) INR je 0,8–1,2 (někdy se vyjadřuje i v procentech, pak se pohybuje v rozmezí 80–120 %). Nižší hodnota INR znamená zvýšenou srážlivost krve, vyšší hodnota INR naopak znamená prodlouženou srážlivost krve.

TNM klasifikace je jedním z nejrozšířenějších klasifikačních systémů při diagnostice zhoubných nádorů. Tento systém popisuje rozsah zhoubného nádoru a jeho případné šíření (metastázy) v pacientově těle pomocí tří ukazatelů (T, N a M): T (lat. tumor) – popisuje velikost nádoru a jeho případné šíření do okolních tkání, N (lat. nodulus) – vyjadřuje, zda se nádorové buňky rozšířily do regionálních lymfatických uzlin či nikoli, M (lat. metastasis) – znamená nepřítomnost či přítomnost metastáz (rozšíření zhoubného nádoru do jiných částí těla). TNM klasifikace se používá k popisu většiny typů zhoubných nádorů. U některých typů nádorů se však používají i jiné klasifikace, např. FIGO klasifikace pro zhoubné nádory ženských pohlavních orgánů.

FIGO klasifikace je klasifikační systém pro staging (zjištění rozsahu) zhoubných nádorů ženských pohlavních orgánů. Zkratka FIGO pochází z francouzského názvu Fédération Internationale de Gynécologie et d’Obstétrique. Viz také TNM klasifikace.

Laurenova klasifikace popisuje způsob, jakým roste a šíří se karcinom žaludku: Intestinální typ. Dobře ohraničený nádor, jehož tkáň se od normální tkáně žaludku liší jen mírně. Tento typ lze poměrně snadno operovat. V tomto případě je i vysoká pravděpodobnost úplného odstranění nádorové tkáně – ovšem za předpokladu, že zhoubný nádor je objeven včas. Difuzní typ. Nádor se téměř nepodobá normální žaludeční tkáni a prorůstá rozsáhle do žaludeční stěny. Pravděpodobnost úplného chirurgického odstranění takového nádoru je nižší než u intestinálního typu. Aby lékaři nepřehlédli malá nádorová ložiska, při operaci preventivně odstraní větší množství tkáně v okolí nádoru. Smíšený typ. Nádor nelze jednoznačně přiřadit ani k jednomu z výše uvedených typů. Viz také TNM klasifikace.

Nemoci z povolání vznikají nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů. Zároveň musí být tato nemoc uvedena v seznamu nemocí z povolání a musí být splněny podmínky, které jsou v seznamu pro tuto nemoc uvedené. Nemocí z povolání se rozumí též akutní otrava chemickými látkami.

Pátá nemoc je virové infekční onemocnění, které probíhá většinou bez obtíží. Nejdříve je postižen obličej. Nemoc zpravidla ustoupí i bez léčby a její průběh je bez komplikací.

Chronická obstrukční plicní nemoc neboli CHOPN je závažné onemocnění plic, při kterém jsou dýchací cesty částečně zablokované a postižený člověk má potíže s dýcháním. Viz také chronický, obstrukce, plíce.

Nemoc z kočičího škrábnutí je lidové označení pro bartonelózu.

Zobrazeno 1 až 10 z 33

Počet výsledků